Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-05-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 17- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. 2:e vice ordförande arbetsmarknadsutskottet 19-. Suppleant civilutskottet 14-17 och försvarsutskottet 14-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Mentorer till deltagare i intensivåret

Skriftlig fråga 2020/21:2901 av Mats Green (M)

Fråga 2020/21:2901 Mentorer till deltagare i intensivåret av Mats Green M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Det så kallade intensivåret som införts inom etableringsprogrammet syftar till att korta tiden till arbete för de nyanlända med bäst förutsättningar. Individerna ska studera, praktisera och/eller studera

Inlämnad: 2021-05-18 Svarsdatum: 2021-05-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2901 av Mats Green (M) (pdf, 88 kB)

Investeringsstöd för hyresrätter

Skriftlig fråga 2018/19:486 av Mats Green (M)

Fråga 2018/19:486 Investeringsstöd för hyresrätter av Mats Green M till Statsrådet Per Bolund MP Det blir alltmer uppenbart att bostadskrisen slår mot hela Sverige. Unga kan inte kan flytta dit där jobb och studier finns, äldre upplever sig inte ha råd att sälja sina hus, företag kan inte rekrytera och växa, och många

Inlämnad: 2019-04-03 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:486 av Mats Green (M) (pdf, 89 kB)

Problem på bostadsmarknaden

Skriftlig fråga 2017/18:1269 av Mats Green (M)

Fråga 2017/18:1269 Problem på bostadsmarknaden av Mats Green M till Statsrådet Peter Eriksson MP Regeringen har hållit ett mycket högt tonläge i den bostadspolitiska debatten och hittills hävdat att bostadsbyggandet varit det största sedan miljonprogrammets dagar. Sedan i höstas har dock byggtakten minskat, och prognoser

Inlämnad: 2018-05-07 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1269 av Mats Green (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se