Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-05-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant civilutskottet 14- och försvarsutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:749 av Mats Green (M) 8 september 2016 Det svenska kräftfisket
Interpellationsdebatt 2015/16:592 av Mats Green (M) 10 maj 2016 Förbandsverksamheten vid Eksjö garnison
Interpellationsdebatt 2015/16:549 av Kerstin Lundgren (C) 22 april 2016 Fördjupat militärt samarbete med Finland
Interpellationsdebatt 2015/16:490 av Fredrik Schulte (M) 22 april 2016 En mer jämställd asylpolitik

med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt

Motion 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som gäller 12 kap. 65 c jordabalken. Motivering Vi har i dag en till stora delar dysfunktionell bostadsmarknad, där många


Utskottsberedning: 2018/19:CU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3087 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2018/19:108 Fler tillval för hyresgäster

Motion 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:108 Fler tillval för hyresgäster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 5 hyresförhandlingslagen 1978:304 vad gäller en skyldighet att förhandla överenskomna tillval och frånval med hyresgästorganisationen.


Utskottsberedning: 2018/19:CU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3086 av Mats Green m.fl. (M, KD) (pdf, 82 kB)

Investeringsstöd för hyresrätter

Skriftlig fråga 2018/19:486 av Mats Green (M)

Fråga 2018/19:486 Investeringsstöd för hyresrätter av Mats Green M till Statsrådet Per Bolund MP Det blir alltmer uppenbart att bostadskrisen slår mot hela Sverige. Unga kan inte kan flytta dit där jobb och studier finns, äldre upplever sig inte ha råd att sälja sina hus, företag kan inte rekrytera och växa, och många

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:486 av Mats Green (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se