Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-05-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant civilutskottet 14- och försvarsutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Det svenska kräftfisket

Interpellation 2015/16:749 av Mats Green (M)

Interpellation 2015/16:749 Det svenska kräftfisket av Mats Green M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Onsdagen den 3 augusti 2016 införs ett nytt EU-direktiv för att stoppa invasiva arter som kan hota biologisk mångfald. Det innebär att det blir förbjudet att byta, odla, föda upp, transportera, använda och hålla 37 invasiva

Inlämnad: 2016-08-02 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2015/16:749 av Mats Green (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Det svenska kräftfisket

Tillväxtverkets satsning på ny logotyp

Skriftlig fråga 2015/16:1299 av Mats Green (M)

Fråga 2015/16:1299 Tillväxtverkets satsning på ny logotyp av Mats Green M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Regeringen har genom Tillväxtverket kraftigt, plötsligt och trots tidigare besked medvetet försämrat förutsättningarna för näringslivsbefrämjande ideella organisationer såsom exempelvis Nyföretagarcentrum.

Inlämnad: 2016-05-26 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1299 av Mats Green (M) (pdf, 79 kB)

Tillväxtverkets försämring för näringslivsbefrämjande ideella organisationer

Skriftlig fråga 2015/16:1288 av Mats Green (M)

Fråga 2015/16:1288 Tillväxtverkets försämring för näringslivsbefrämjande ideella organisationer av Mats Green M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Regeringen har genom Tillväxtverket kraftigt, plötsligt och trots tidigare besked medvetet försämrat förutsättningarna för näringslivsbefrämjande ideella

Inlämnad: 2016-05-26 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1288 av Mats Green (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se