Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-05-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant civilutskottet 14- och försvarsutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:56 Nya EU-regler om aktieägares rättigheter

Motion 2018/19:3048 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3048 av Mats Green m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:56 Nya EU-regler om aktieägares rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i den del som rör styrelsens skyldighet att i ett noterat aktiebolag för varje räkenskapsår ta fram en särskild rapport


Utskottsberedning: 2018/19:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3048 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3048 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2018/19:50 Makars och sambors förmögenhetsförhållanden i internationella situationer

Motion 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:50 Makars och sambors förmögenhetsförhållanden i internationella situationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagstiftningen som rör äktenskap i syfte att utreda om


Utskottsberedning: 2018/19:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

Fri hyressättning

Interpellation 2018/19:27 av Mats Green (M)

Interpellation 2018/19:27 Fri hyressättning av Mats Green M till Statsrådet Per Bolund MP Regeringen har aviserat att den kommer att verka för fri hyressättning i nyproduktion. Att dagens hyressättningssystem är i behov av en reformering är tydligt. Hyresrätten har under de senaste årtiondena marginaliseras kraftigt i

Inlämnad: 2019-01-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:27 av Mats Green (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se