Mats Gerdau (M)

Mats Gerdau (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-12-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-11-02 – 2012-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nordiska rådet

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. M Nordiska rådet M0460 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering Nya tider kräver nya och moderna samarbetsformer. Dagens förutsättningar


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 58 kB) Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (pdf, 160 kB)

Försäljning av Lernia

Motion 2011/12:N305 av Mats Gerdau och Helena Bouveng (M)

Motion till riksdagen 2011/12:N305 av Mats Gerdau och Helena Bouveng M Försäljning av Lernia M0334 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om försäljningen av Lernia AB. Motivering Lernia är ett företag som finns över hela Sverige och som erbjuder


Utskottsberedning: 2011/12:NU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N305 av Mats Gerdau och Helena Bouveng (M) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:N305 av Mats Gerdau och Helena Bouveng (M) (pdf, 129 kB)

Nationell elevenkät

Motion 2011/12:Ub265 av Mats Gerdau (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub265 av Mats Gerdau M Nationell elevenkät M0338 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa en nationell elevenkät för att utveckla och förbättra skolan utifrån ett elevperspektiv. Motivering År 2009 inrättades


Utskottsberedning: 2011/12:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub265 av Mats Gerdau (M) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:Ub265 av Mats Gerdau (M) (pdf, 118 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.