Mats Gerdau (M)

Mats Gerdau (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-12-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-11-02 – 2012-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet
Debatt om förslag 2011/12:SoU14 18 april 2012 Hälso- och sjukvårdsfrågor samt tandvårdsfrågor
Debatt om förslag 2011/12:SoU26 29 mars 2012 Assisterad befruktning

Dokument:

Avskaffande av böter som straffpåföljd för ungdomar

Motion 2010/11:Ju216 av Mats Gerdau (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju216 av Mats Gerdau M Avskaffande av böter som straffpåföljd för ungdomar m1520 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ersätta bötesstraffet för ungdomar med ungdomstjänst. Motivering En vanlig straffpåföljd för


Utskottsberedning: 2010/11:JuU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ju216 av Mats Gerdau (M) (doc, 48 kB) Motion 2010/11:Ju216 av Mats Gerdau (M) (pdf, 119 kB)

Avknoppning av kommunal verksamhet

Motion 2010/11:Fi204 av Mats Gerdau och Cecilia Widegren (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi204 av Mats Gerdau och Cecilia Widegren M Avknoppning av kommunal verksamhet m1547 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av lagen för att främja avknoppning av kommunal verksamhet och underlätta för personalen


Utskottsberedning: 2010/11:FiU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Fi204 av Mats Gerdau och Cecilia Widegren (M) (doc, 48 kB) Motion 2010/11:Fi204 av Mats Gerdau och Cecilia Widegren (M) (pdf, 131 kB)

Östlig Golden Gate-bro i Stockholm

Motion 2010/11:T210 av Mats Gerdau och Gustav Blix (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T210 av Mats Gerdau och Gustav Blix M Östlig Golden Gate-bro i Stockholm m1371 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att färdigställa en ringled runt Stockholms innerstad. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:T210 av Mats Gerdau och Gustav Blix (M) (doc, 49 kB) Motion 2010/11:T210 av Mats Gerdau och Gustav Blix (M) (pdf, 153 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.