Mathias Tegnér (S)

Mathias Tegnér (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 210
Titel Civilekonom.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864827
E-post mathias.tegner[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-05-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-14 – 2015-10-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-05-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-06-14 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Ledamot 2016-04-18 – 2018-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141014-). Ledamot EU-nämnden 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-15, socialförsäkringsutskottet 14- och skatteutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Christer Tegnér och ekonomiassistenten Karin Tegnér, f. Marianne Byrhammar.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tyresö, slutår 98. Fil.kand. historia, Stockholms universitet 00-02. Civilekonomexamen 05-08.
  • Anställningar

    Reseledare, Fritidsresor, 03-05. Accounting Controller, Hennes & Mauritz AB 09-10, Accounting Manager 10-13 och Head of Corporate Accounting.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Socialstyrelsens rättsliga råd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Tyresö 98-. Ersättare, kommunstyrelsen, Tyresö 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen och socialnämnden, Tyresö. Ersättare, kultur- och fritidsnämnden, Tyresö 97-98 och ledamot 98-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Tyresö.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, socialdemokratiska ekonomklubben, Handelshögskolan Stockholm 06-07. Styrelseledamot, Tyresö Bostäder 07-. Vice ordförande, Socialdemokraterna i Tyresö 13-14 och ordförande 14-. Styrelseledamot, Stockholms Ishockeyförbund 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kooperativa företag som fristående aktörer för jobbskapande och integration

Motion 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. S Kooperativa företag som fristående aktörer för jobbskapande och integration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kooperativa företag som lokala fristående aktörer inom jobbskapande och integration och tillkännager


Utskottsberedning: NU

Motion 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3289 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Utfasning av plastpåsar

Motion 2019/20:3128 av Fredrik Lundh Sammeli och Mathias Tegnér (båda S)

Motion till riksdagen 2019/20:3128 av Fredrik Lundh Sammeli och Mathias Tegnér båda S Utfasning av plastpåsar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en utfasning av plastpåsar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det finns bara en jord och vi


Utskottsberedning: MJU

Motion 2019/20:3128 av Fredrik Lundh Sammeli och Mathias Tegnér (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3128 av Fredrik Lundh Sammeli och Mathias Tegnér (båda S) (pdf, 81 kB)

Utöka antalet hyresnämnder för att snabbare kunna stävja olovlig andrahandsuthyrning

Motion 2019/20:3136 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3136 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Utöka antalet hyresnämnder för att snabbare kunna stävja olovlig andrahandsuthyrning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att utöka antalet hyresnämnder för att förkorta handläggningstiderna och


Utskottsberedning: 2019/20:JuU1

Motion 2019/20:3136 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3136 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se