Mathias Sundin (L)

Mathias Sundin (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Östergötlands län
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2012-05-01 – 2012-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-16 och skatteutskottet 16-. Suppleant skatteutskottet 14-16, justitieutskottet 14-16, utrikesutskottet 14-, näringsutskottet 14-, finansutskottet 16- och trafikutskottet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:82 Personalliggare i fler verksamheter

Motion 2017/18:3985 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3985 av Per Åsling m.fl. C, M, L, KD med anledning av prop. 2017/18:82 Personalliggare i fler verksamheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska se till att reglerna om personalliggare i byggverksamhet tillämpas enhetligt


Utskottsberedning: 2017/18:SkU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3985 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3985 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 72 kB)

med anledning av prop. 2017/18:74 Förändrad trängselskatt i Stockholm för förbättrad tillgänglighet och transportinfrastruktur

Motion 2017/18:3966 av Mathias Sundin m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3966 av Mathias Sundin m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:74 Förändrad trängselskatt i Stockholm för förbättrad tillgänglighet och transportinfrastruktur Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vilka fordon som ska omfattas av trängselskatt


Utskottsberedning: 2017/18:SkU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3966 av Mathias Sundin m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3966 av Mathias Sundin m.fl. (L) (pdf, 67 kB)

med anledning av prop. 2017/18:8 Justering av den utvidgade fåmansföretagsdefinitionen

Motion 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. C, M, L, KD med anledning av prop. 2017/18:8 Justering av den utvidgade fåmansföretagsdefinitionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen senast den 1 juli 2019 bör återkomma till riksdagen med en konsekvensanalys


Utskottsberedning: 2017/18:SkU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3912 av Per Åsling m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se