Maryam Yazdanfar (S)

Maryam Yazdanfar (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Journalist
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-04-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-05-31 – 2006-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-08-02 – 2013-04-14
    • Ledig 2011-03-01 – 2011-08-01
    • Ordinarie 2010-03-02 – 2011-02-28
    • Ledig 2009-11-02 – 2010-03-01
    • Ordinarie 2009-02-02 – 2009-11-01
    • Ledig 2008-12-14 – 2009-02-01
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2008-12-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-06-15 – 2004-08-15
    • Ersättare 2004-04-05 – 2004-04-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-01-01 – 2006-05-30
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2011-03-03 – 2011-04-12
    • Ordförande 2010-10-12 – 2011-03-02
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-08-25 – 2013-04-14
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2004-06-19 – 2004-08-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-08-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2013-04-14
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2007-04-16 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2010/11:63 Komplettering av den nya plan- och bygglagen

Motion 2010/11:-S68106 av Maryam Yazdanfar m.fl. (S, V)

Motion till riksdagen 2010/11:S68106 av Maryam Yazdanfar m.fl. S, V med anledning av prop. 2010/11:63 Komplettering av den nya plan- och bygglagen S68106 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tiden fram till den 2 maj 2011 tas till vara för

2011-02-17

Motion 2010/11:-S68106 av Maryam Yazdanfar m.fl. (S, V) (doc, 72 kB)

Mänskliga rättigheter i Iran

Skriftlig fråga 2010/11:314 av Yazdanfar, Maryam (S)

den 17 februari Fråga 2010/11:314 Mänskliga rättigheter i Iran av Maryam Yazdanfar S till utrikesminister Carl Bildt M De demokratiska krafternas röster i Nordafrika och Mellanöstern ekar i land efter land. I Tunisien, Egypten, Algeriet, Bahrain och Libyen har människor höjt sina röster för demokrati och mänskliga

Inlämnad: 2011-02-17 Besvarare: Carl Bildt (M)

Nivån på bostadsbyggandet

Interpellation 2010/11:181 av Yazdanfar, Maryam (S)

den 3 februari Interpellation 2010/11:181 Nivån på bostadsbyggandet av Maryam Yazdanfar S till statsrådet Stefan Attefall KD Stefan Attefall har inte hittills ansett sig ha något ansvar för att få fram fler bostäder. Det framgår av de svar ministern lämnat på de frågor om bostadsbyggandet som Socialdemokraterna

Inlämnad: 2011-02-03 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.