Maryam Yazdanfar (S)

Maryam Yazdanfar (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Journalist
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-04-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-05-31 – 2006-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-08-02 – 2013-04-14
    • Ledig 2011-03-01 – 2011-08-01
    • Ordinarie 2010-03-02 – 2011-02-28
    • Ledig 2009-11-02 – 2010-03-01
    • Ordinarie 2009-02-02 – 2009-11-01
    • Ledig 2008-12-14 – 2009-02-01
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2008-12-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-06-15 – 2004-08-15
    • Ersättare 2004-04-05 – 2004-04-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-01-01 – 2006-05-30
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2011-03-03 – 2011-04-12
    • Ordförande 2010-10-12 – 2011-03-02
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-08-25 – 2013-04-14
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2004-06-19 – 2004-08-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-08-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2013-04-14
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2007-04-16 – 2010-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kunskap och arbete bygger Stockholmsregionen

Motion 2012/13:N371 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:N371 av Yilmaz Kerimo m.fl. S Kunskap och arbete bygger Stockholmsregionen S5128 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en urban tillväxtpolitik. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2012/13:AU7 2012/13:CU1 2012/13:NU2 2012/13:TU2 2012/13:UbU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2012/13:N371 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) (doc, 88 kB) Motion 2012/13:N371 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) (pdf, 226 kB)

Unga och arbete

Motion 2012/13:A356 av Hannah Bergstedt m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:A356 av Hannah Bergstedt m.fl. S Unga och arbete S35151 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tryggare anställningar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökade möjligheter


Utskottsberedning: 2012/13:AU10 2012/13:AU6 2012/13:AU8 2012/13:CU1
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2012/13:A356 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (doc, 71 kB) Motion 2012/13:A356 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (pdf, 193 kB)

Barn och kvinnor i skyddat boende

Motion 2012/13:Ub474 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub474 av Yilmaz Kerimo m.fl. S Barn och kvinnor i skyddat boende S32127 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att staten bör främja mellankommunala samarbeten som syftar till att ge barn i skyddat boende tillgång till


Utskottsberedning: 2012/13:CU8 2012/13:SoU11 2012/13:UbU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:Ub474 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) (doc, 60 kB) Motion 2012/13:Ub474 av Yilmaz Kerimo m.fl. (S) (pdf, 165 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.