Martina Johansson (C)

Martina Johansson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Södermanlands län, plats 325
Titel Verksamhetschef.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post martina.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2021-01-01 – 2022-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-03-29 – 2020-12-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, EU-nämnden 18- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant i ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Vägarbetaren Ingvar Fransson och busschauffören Inger Fransson, f Engberg.
  • Utbildning

    Grundskola, Hagaskolan, Alvesta, slutår 91. Gymnasieskola, Vårdgymnasiet, Växjö 91-93. Komvux, Domarhagsskolan, Avesta 96-97. Sociala omsorgsprogrammet, Eskilstuna 97-00.
  • Anställningar

    Ombudsman, CUF Dalarna 93-96. Hemtjänstchef, Trosa Kommun 2000-2002. Verksamhetschef hemtjänst, Attendo Care AB 03-06. Verksamhetschef Hemtjänst, HSB Omsorg AB 06-08. Kvalitetsutvecklare, HSB Omsorg AB 08-09. Säljare, utbildare, konsult, Avista Time AB 09-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Trosa 06-18. Ledamot kommunstyrelsen, Trosa 07-18. Ordförande vård- och omsorgsnämnden, Trosa 11-18. Ordförande pensionärsrådet, Trosa 14-18. Ledamot i Trofi AB, Trosa 16-. Landstingsfullmäktig, Sörmland 14-18. Ersättare i landstingsstyrelsen, Sörmland 14-17 Ordförande i D-data AB, Sörmland, 15-19
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Centerpartiet i Sörmland 17-. Ersättare i Trosa Vagnhärad sportklubbs styrelse 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2018/19:CU7 10 april 2019 Familjerätt
Debatt om förslag 2018/19:CU10 4 april 2019 Konsumenträtt
Debatt om förslag 2018/19:CU9 4 april 2019 Associationsrätt
Debatt om förslag 2018/19:CU6 6 mars 2019 Ersättningsrätt och insolvensrätt

Dokument:

Samplanering av infrastrukturprojekt med lokal acceptans

Interpellation 2021/22:480 av Martina Johansson (C)

Interpellation 2021/22:480 Samplanering av infrastrukturprojekt med lokal acceptans av Martina Johansson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Omställningen till ett mer klimatsmart samhälle kräver olika infrastrukturinvesteringar. De flesta av oss vet hur viktigt det är och vill bidra, men samtidigt vet vi också

Inlämnad: 2022-05-04 Svarsdatum: 2022-05-13 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Interpellation 2021/22:480 av Martina Johansson (C) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Samplanering av infrastrukturprojekt med lokal acceptans

Samplanering av infrastrukturprojekt

Interpellation 2021/22:394 av Martina Johansson (C)

Interpellation 2021/22:394 Samplanering av infrastrukturprojekt av Martina Johansson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Omställningen till ett mer klimatsmart samhälle kräver olika infrastrukturinvesteringar. De flesta av oss vet hur viktigt det är och vill bidra, men samtidigt vet vi också att det berör många

Inlämnad: 2022-03-07 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Interpellation 2021/22:394 av Martina Johansson (C) (pdf, 89 kB)

Säkerställande av att barn kommer till tals i frågor om vårdnad, boende och umgänge

Interpellation 2021/22:373 av Martina Johansson (C)

Interpellation 2021/22:373 Säkerställande av att barn kommer till tals i frågor om vårdnad, boende och umgänge av Martina Johansson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Nyligen kom en rapport från Jämställdhetsmyndigheten som visar att domstolarna brister i att säkerställa att barnen kommer till tals

Inlämnad: 2022-02-23 Svarsdatum: 2022-04-22 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:373 av Martina Johansson (C) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerställande av att barn kommer till tals i frågor om vårdnad, boende och umgänge

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.