Martina Johansson (C)

Martina Johansson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Södermanlands län, plats 325
Titel Verksamhetschef.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post martina.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2021-01-01 – 2022-10-01 23:59:00
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-03-29 – 2020-12-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, EU-nämnden 18- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant i ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Vägarbetaren Ingvar Fransson och busschauffören Inger Fransson, f Engberg.
  • Utbildning

    Grundskola, Hagaskolan, Alvesta, slutår 91. Gymnasieskola, Vårdgymnasiet, Växjö 91-93. Komvux, Domarhagsskolan, Avesta 96-97. Sociala omsorgsprogrammet, Eskilstuna 97-00.
  • Anställningar

    Ombudsman, CUF Dalarna 93-96. Hemtjänstchef, Trosa Kommun 2000-2002. Verksamhetschef hemtjänst, Attendo Care AB 03-06. Verksamhetschef Hemtjänst, HSB Omsorg AB 06-08. Kvalitetsutvecklare, HSB Omsorg AB 08-09. Säljare, utbildare, konsult, Avista Time AB 09-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Trosa 06-18. Ledamot kommunstyrelsen, Trosa 07-18. Ordförande vård- och omsorgsnämnden, Trosa 11-18. Ordförande pensionärsrådet, Trosa 14-18. Ledamot i Trofi AB, Trosa 16-. Landstingsfullmäktig, Sörmland 14-18. Ersättare i landstingsstyrelsen, Sörmland 14-17 Ordförande i D-data AB, Sörmland, 15-19
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Centerpartiet i Sörmland 17-. Ersättare i Trosa Vagnhärad sportklubbs styrelse 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:637 av Martina Johansson (C) 27 april 2021 Beredskapsflygplatser
Debatt om förslag 2020/21:SfU21 22 april 2021 Socialförsäkringsfrågor
Frågestund 8 april 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:CU6 17 mars 2021 Familjerätt

Bidrag till hemladdare för elbilar

Skriftlig fråga 2018/19:897 av Martina Johansson (C)

Fråga 2018/19:897 Bidrag till hemladdare för elbilar av Martina Johansson C till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP För att ställa om till en mer klimatsmart fordonsflotta behöver riksdag och regering stimulera alternativa drivmedel. Ett alternativ är elbilar, som i dag ökar i antal. För att fler ska välja detta

Inlämnad: 2019-08-16 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:897 av Martina Johansson (C) (pdf, 86 kB)

Uppvisning av terrängfordon

Skriftlig fråga 2018/19:587 av Martina Johansson (C)

Fråga 2018/19:587 Uppvisning av terrängfordon av Martina Johansson C till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Att skydda skog och natur från att förstöras på grund av onödigt slitage är viktigt både ur miljösynpunkt och för den som brukar marken, oavsett om det handlar om skog eller jordbruk. Därför finns förbudet

Inlämnad: 2019-04-26 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:587 av Martina Johansson (C) (pdf, 87 kB)

Initiativ efter utredning av internationella adoptioner

Skriftlig fråga 2018/19:578 av Martina Johansson (C)

Fråga 2018/19:578 Initiativ efter utredning av internationella adoptioner av Martina Johansson C till Socialminister Lena Hallengren S Under 70- och 80-talen adopterades många barn till Sverige från andra länder. För några år sedan kom det fram att alla adoptioner inte skett på ett korrekt sätt. Föräldrarna i de adopterande

Inlämnad: 2019-04-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:578 av Martina Johansson (C) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se