Martina Johansson (C)

Martina Johansson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Södermanlands län, plats 325
Titel Verksamhetschef.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post martina.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2021-01-01 – 2022-10-01 23:59:00
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-01-01 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-03-29 – 2020-12-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18-, EU-nämnden 18- och socialförsäkringsutskottet 19-. Suppleant i ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Vägarbetaren Ingvar Fransson och busschauffören Inger Fransson, f Engberg.
  • Utbildning

    Grundskola, Hagaskolan, Alvesta, slutår 91. Gymnasieskola, Vårdgymnasiet, Växjö 91-93. Komvux, Domarhagsskolan, Avesta 96-97. Sociala omsorgsprogrammet, Eskilstuna 97-00.
  • Anställningar

    Ombudsman, CUF Dalarna 93-96. Hemtjänstchef, Trosa Kommun 2000-2002. Verksamhetschef hemtjänst, Attendo Care AB 03-06. Verksamhetschef Hemtjänst, HSB Omsorg AB 06-08. Kvalitetsutvecklare, HSB Omsorg AB 08-09. Säljare, utbildare, konsult, Avista Time AB 09-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Trosa 06-18. Ledamot kommunstyrelsen, Trosa 07-18. Ordförande vård- och omsorgsnämnden, Trosa 11-18. Ordförande pensionärsrådet, Trosa 14-18. Ledamot i Trofi AB, Trosa 16-. Landstingsfullmäktig, Sörmland 14-18. Ersättare i landstingsstyrelsen, Sörmland 14-17 Ordförande i D-data AB, Sörmland, 15-19
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Centerpartiet i Sörmland 17-. Ersättare i Trosa Vagnhärad sportklubbs styrelse 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 8 april 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:CU6 17 mars 2021 Familjerätt
Debatt om förslag 2020/21:SfU16 17 mars 2021 Pensioner
Debatt om förslag 2020/21:SoU19 10 februari 2021 Frågor om placerade barn och unga

med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Motion 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. C med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beslut om att inhämta uppgifter bör tas av en oberoende part och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:JuU27
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3072 av Jonny Cato Hansson m.fl. (C) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2018/19:56 Nya EU-regler om aktieägares rättigheter

Motion 2018/19:3042 av Ola Johansson och Martina Johansson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:3042 av Ola Johansson och Martina Johansson båda C med anledning av prop. 2018/19:56 Nya EU-regler om aktieägares rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen senast den 1 januari 2021 ska återkomma med en utförlig konsekvensanalys


Utskottsberedning: 2018/19:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3042 av Ola Johansson och Martina Johansson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3042 av Ola Johansson och Martina Johansson (båda C) (pdf, 73 kB)

Pedagogiska tjänster samt fjärrundervisning

Motion 2018/19:2434 av Martina Johansson (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2434 av Martina Johansson C Pedagogiska tjänster samt fjärrundervisning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge skolhuvudmännen möjlighet att köpa in pedagogiska tjänster och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2018/19:UbU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:2434 av Martina Johansson (C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2434 av Martina Johansson (C) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se