Martin Nilsson (S)

Martin Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledig 2005-08-01 – 2005-09-30
    • Ordinarie 2002-12-15 – 2005-07-31
    • Ledig 2002-10-01 – 2002-12-14
    • Ordinarie 1992-03-01 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-01-10 – 1992-02-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-18
    • Suppleant 1991-02-27 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1992-01-10 – 1992-02-22
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1992-01-10 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1992-02-18 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-10-08
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 2001-03-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30
    • ESK-delegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1994-12-31
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2003/04:140 Kunskap och kvalitet - elva steg för utvecklingen av gymnasieskolan

Motion 2003/04:Ub8 av Margareta Sandgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub8 av Margareta Sandgren m.fl. s med anledning av prop. 2003/04:140 Kunskap och kvalitet elva steg för utvecklingen av gymnasieskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att aktivt följa upp effekterna av frisök


Utskottsberedning: 2003/04:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Utbildning inom företagshälsovård

Motion 2003/04:Ub487 av Göte Wahlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub487 av Göte Wahlström m.fl. s Utbildning inom företagshälsovård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbildning i företagshälsovård vid Högskolan i Jönköping. Motivering Inom ramen för regeringens 11-punktsprogram samt


Utskottsberedning: 2003/04:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Svenskt demokratistöd i form av tillgång till Internet i diktaturer

Motion 2003/04:U296 av Martin Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:U296 av Martin Nilsson m.fl. s Svenskt demokratistöd i form av tillgång till Internet i diktaturer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om demokratistöd i form av tillgång till Internet i diktaturer. Motivering Demokratin


Utskottsberedning: 2003/04:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se