Martin Nilsson (S)

Martin Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledig 2005-08-01 – 2005-09-30
    • Ordinarie 2002-12-15 – 2005-07-31
    • Ledig 2002-10-01 – 2002-12-14
    • Ordinarie 1992-03-01 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-01-10 – 1992-02-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-18
    • Suppleant 1991-02-27 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1992-01-10 – 1992-02-22
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1992-01-10 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1992-02-18 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-10-08
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 2001-03-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30
    • ESK-delegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1994-12-31
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

en demokratisk utveckling i Burma

Skriftlig fråga 2002/03:1177 av Nilsson, Martin (s)

den 25 juni Fråga 2002/03:1177 av Martin Nilsson s till utrikesminister Anna Lindh om en demokratisk utveckling i Burma Den 30 maj överfölls Aung San Suu Kyi och hennes konvoj när hon var ute på en turné i norra Burma. Överfallet iscensattes av allt att döma av juntan och det finns rapporter om att uppemot 100 personer

Inlämnad: 2003-06-25 Besvarare: Anna Lindh (S)

import- och investeringsförbud mot militärjuntan i Burma

Skriftlig fråga 2002/03:1176 av Nilsson, Martin (s)

den 25 juni Fråga 2002/03:1176 av Martin Nilsson s till utrikesminister Anna Lindh om import- och investeringsförbud mot militärjuntan i Burma Den demokratiska oppositionens ledare i Burma, Aung San Suu Kyi, har återigen fängslats av generalerna i Rangoon. Den 13 juni arrangerade Svenska Burmakommittén tillsammans

Inlämnad: 2003-06-25 Besvarare: Anna Lindh (S)

moratorium mot användning av klustervapen

Skriftlig fråga 2002/03:779 av Nilsson, Martin (s)

den 9 april Fråga 2002/03:779 av Martin Nilsson s till utrikesminister Anna Lindh om moratorium mot användning av klustervapen USA:s pågående användning av klustervapen i kriget mot Irak gör det angeläget att diskutera hur användningen av dessa vapen, som resulterar i blindgångare som slår urskillningslöst mot civilbefolkningen,

Inlämnad: 2003-04-09 Besvarare: Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se