Martin Nilsson (S)

Martin Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledig 2005-08-01 – 2005-09-30
    • Ordinarie 2002-12-15 – 2005-07-31
    • Ledig 2002-10-01 – 2002-12-14
    • Ordinarie 1992-03-01 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-01-10 – 1992-02-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-18
    • Suppleant 1991-02-27 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1992-01-10 – 1992-02-22
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1992-01-10 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1992-02-18 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-10-08
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 2001-03-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30
    • ESK-delegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1994-12-31
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

åtgärder mot överbud i den ekonomiska politiken

Skriftlig fråga 2000/01:1301 av Nilsson, Martin (s)

den 23 maj Fråga 2000/01:1301 av Martin Nilsson s till finansminister Bosse Ringholm om åtgärder mot överbud i den ekonomiska politiken När den svenska ekonomin nu under ett flertal år utvecklats starkt väcks naturligtvis legitima krav på att förbättringarna ska synas också i medborgarnas vardag. Därför är det också

Inlämnad: 2001-05-23 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

EU:s agerande gentemot USA:s planer på ett nationellt missilförsvar

Skriftlig fråga 2000/01:1289 av Nilsson, Martin (s)

den 21 maj Fråga 2000/01:1289 av Martin Nilsson s till utrikesminister Anna Lindh om EU:s agerande gentemot USA:s planer på ett nationellt missilförsvar USA:s planer att bygga upp ett nationellt missilförsvar är olyckligt. Det innebär dels att USA ensidigt behöver säga upp ABM-avtalet med Ryssland. Det minskar tilltron

Inlämnad: 2001-05-22 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Burma och brott mot ILO-konventioner

Skriftlig fråga 2000/01:801 av Nilsson, Martin (s)

den 27 februari Fråga 2000/01:801 av Martin Nilsson s till statsrådet Leif Pagrotsky om Burma och brott mot ILO-konventioner Demokratin och de mänskliga rättigheterna förtrycks regelmässigt i Burma. Mest uppmärksammad är förstås militärjuntans husarrest av demokratirörelsens ledare. Men även på andra områden sker förtrycket.

Inlämnad: 2001-02-27 Besvarare: statsrådet Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se