Martin Marmgren (MP)

Martin Marmgren (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 283
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866442
E-post martin.marmgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-01-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:JuU29 30 maj 2022 Terrorism
Debatt om förslag 2021/22:JuU22 4 maj 2022 Polisfrågor

Dokument:

Nato och arbetet mot kärnvapen (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. MP Nato och arbetet mot kärnvapen väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör anta en nationell lagstiftning som förbjuder införsel


Utskottsberedning: 2021/22:UU20
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023

Motion 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop. 2021/22:243 Pausad höjning av reduktionsplikten för bensin och diesel 2023 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår ändringsförslaget i lagen 2017:1201 om reduktion av växthusgasutsläpp från vissa fossila drivmedel, som lagts fram till

Inlämnad: 2022-05-18 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:MJU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4741 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning 3 Åtgärder mot konsekvenser av krig och pandemi Ett effektivt krisstöd som värnar klimatmålen Bryt beroendet av fossila bränslen

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 637 kB) Motion 2021/22:4723 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 609 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.