Marléne Lund Kopparklint (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Titel Författare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864739
E-post marlene.lund.kopparklint[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19-. Ledamot riksdagens hedersnätverk 19-. Suppleant Svensk-tjeckiska vänföreningen 19-.
  • Utbildning

    Vårdgymnasiet, Karlstad 89-91. Komvux, 93-94. Datorteket Karlstad, projektledarutbildning 94-95. Väktarutbildning, 00-01. SIS Behandlingsassistent, 02-03. Ledarskapsutbildning, UGL (Utveckling Grupp Ledare), 06-06.
  • Anställningar

    Föreläsare, olika ämnesområden 95-. Projektledare, SIS Klarälvsgården 02-03. Arrestantvakt, Polismyndigheten Värmland 99-. Processledare och fältassistent, Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Karlstads kommun 04-08. Projektledare, Moderaternas riksorganisation 08-10. Politisk sekreterare, Örebro kommun 10-12. Författare, Bokförlaget Norlén & Slottner 12-. Författare, Svenska författarförbundet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstads kommun.
  • Litteratur

    Det som inte syns (12). Maskrosflickan (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Vård till de som utsatts för sexuella övergrepp som barn

Interpellation 2020/21:725 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:725 Vård till de som utsatts för sexuella övergrepp som barn av Marléne Lund Kopparklint M till Socialminister Lena Hallengren S Rätten till bästa möjliga hälsa är en mänsklig rättighet också för den som utsatts för våldtäkt, incest eller andra sexuella övergrepp. År 2020 ökade anmälda sexualbrott

Inlämnad: 2021-05-11 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2020/21:725 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 110 kB)

Utökat kontaktförbud eller vistelseförbud för dömda pedofiler

Interpellation 2020/21:721 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:721 Utökat kontaktförbud eller vistelseförbud för dömda pedofiler av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2020 ökade anmälda sexualbrott i Sverige till 24 100 Brå, 2021Under 2020 anmäldes det högsta antalet våldtäkter mot barn hittills, 16 procent

Inlämnad: 2021-05-11 Svarsdatum: 2021-05-21 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:721 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 110 kB)

Utnyttjande av barn för köp av sexuella handlingar

Skriftlig fråga 2020/21:2843 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2020/21:2843 Utnyttjande av barn för köp av sexuella handlingar av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Utnyttjande av ett barn för köp av sexuella handlingar borde ses som ett allvarligare brott än om brottet riktar sig mot en vuxen person, oavsett hur gammal förövaren

Inlämnad: 2021-05-11 Svarsdatum: 2021-05-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2843 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se