Marléne Lund Kopparklint (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Titel Författare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864739
E-post marlene.lund.kopparklint[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19-. Ledamot riksdagens hedersnätverk 19-. Suppleant Svensk-tjeckiska vänföreningen 19-.
  • Utbildning

    Vårdgymnasiet, Karlstad 89-91. Komvux, 93-94. Datorteket Karlstad, projektledarutbildning 94-95. Väktarutbildning, 00-01. SIS Behandlingsassistent, 02-03. Ledarskapsutbildning, UGL (Utveckling Grupp Ledare), 06-06.
  • Anställningar

    Föreläsare, olika ämnesområden 95-. Projektledare, SIS Klarälvsgården 02-03. Arrestantvakt, Polismyndigheten Värmland 99-. Processledare och fältassistent, Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Karlstads kommun 04-08. Projektledare, Moderaternas riksorganisation 08-10. Politisk sekreterare, Örebro kommun 10-12. Författare, Bokförlaget Norlén & Slottner 12-. Författare, Svenska författarförbundet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstads kommun.
  • Litteratur

    Det som inte syns (12). Maskrosflickan (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:138 av Marléne Lund Kopparklint (M) 22 januari 2021 Vargstammens storlek
Interpellationsdebatt 2020/21:135 av Sten Bergheden (M) 22 januari 2021 Vargstammens storlek
Interpellationsdebatt 2020/21:196 av Marléne Lund Kopparklint (M) 11 december 2020 Femårslicenserna för jägare och sportskyttar
Interpellationsdebatt 2020/21:197 av Sten Bergheden (M) 11 december 2020 De tidsbegränsade licenserna

Ökningen av anmälda sexualbrott mot barn

Skriftlig fråga 2020/21:1961 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2020/21:1961 Ökningen av anmälda sexualbrott mot barn av Marléne Lund Kopparklint M till Statsrådet Mikael Damberg S Flera rapporter har larmat om att barn är mer utsatta under pandemin. Våld i nära relation ökar, samtalen till Bris ökade med 40 procent under jullovet och anmälningarna om sexualbrott mot barn under

Inlämnad: 2021-02-24 Svarsdatum: 2021-03-03 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1961 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 91 kB)

Vattenförsörjningen vid attentat

Skriftlig fråga 2020/21:1870 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2020/21:1870 Vattenförsörjningen vid attentat av Marléne Lund Kopparklint M till Statsrådet Mikael Damberg S Nyheten om hur en hackare tog sig in i Floridas vattenförsörjningssystem i fredags förra veckan, den 5 februari 2021, och hur denne terrorist kort lyckades öka halten av ett möjligt farligt ämne, väckte förmodligen

Inlämnad: 2021-02-15 Svarsdatum: 2021-02-26 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1870 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 77 kB)

Handlingsplan för våldsutsatta barn

Skriftlig fråga 2020/21:1826 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2020/21:1826 Handlingsplan för våldsutsatta barn av Marléne Lund Kopparklint M till Utbildningsminister Anna Ekström S Pappa slog mamma så hårt så hon bara ramlade ihop på golvet.Det är ett citat som många barn som lever med våld i nära relation i sin närhet, kan känna igen sig i. Vad ska barnet säga om de får börja

Inlämnad: 2021-02-15 Svarsdatum: 2021-02-24 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1826 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se