Marléne Lund Kopparklint (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Titel Författare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864739
E-post marlene.lund.kopparklint[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19-. Ledamot riksdagens hedersnätverk 19-. Suppleant Svensk-tjeckiska vänföreningen 19-.
  • Utbildning

    Vårdgymnasiet, Karlstad 89-91. Komvux, 93-94. Datorteket Karlstad, projektledarutbildning 94-95. Väktarutbildning, 00-01. SIS Behandlingsassistent, 02-03. Ledarskapsutbildning, UGL (Utveckling Grupp Ledare), 06-06.
  • Anställningar

    Föreläsare, olika ämnesområden 95-. Projektledare, SIS Klarälvsgården 02-03. Arrestantvakt, Polismyndigheten Värmland 99-. Processledare och fältassistent, Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Karlstads kommun 04-08. Projektledare, Moderaternas riksorganisation 08-10. Politisk sekreterare, Örebro kommun 10-12. Författare, Bokförlaget Norlén & Slottner 12-. Författare, Svenska författarförbundet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstads kommun.
  • Litteratur

    Det som inte syns (12). Maskrosflickan (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:618 av Marléne Lund Kopparklint (M) 20 april 2021 Vägunderhållet i Värmland
Interpellationsdebatt 2020/21:513 av Alexandra Anstrell (M) 26 mars 2021 EU:s blyförbud och definitionen av våtmark
Interpellationsdebatt 2020/21:501 av Sten Bergheden (M) 26 mars 2021 Ett utökat blyförbud
Interpellationsdebatt 2020/21:500 av Marléne Lund Kopparklint (M) 26 mars 2021 EU:s utökade blyförbud

Lagen om köp av sexuell handling av barn

Interpellation 2020/21:738 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:738 Lagen om köp av sexuell handling av barn av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I dag kan en förövare utnyttja ett barn under 15 år för köp av sexuella handlingar och enbart få böter. Att detta är möjligt beror på att dagens lagstiftning inte utgår

Inlämnad: 2021-05-17 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:738 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 92 kB)

Stöd till anhöriga när närstående radikaliseras

Skriftlig fråga 2020/21:2870 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2020/21:2870 Stöd till anhöriga när närstående radikaliseras av Marléne Lund Kopparklint M till Statsrådet Mikael Damberg S Enligt terrorexperten Magnus Ranstorp hör oroliga föräldrar av sig till honom som forskare för att de inte får hjälp av myndigheterna. Han menar att det inte är lätt att säga att det inte finns

Inlämnad: 2021-05-17 Svarsdatum: 2021-05-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2870 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 88 kB)

Ökad radikalisering av våldsbejakande islamism

Skriftlig fråga 2020/21:2868 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2020/21:2868 Ökad radikalisering av våldsbejakande islamism av Marléne Lund Kopparklint M till Statsrådet Mikael Damberg S Hotet från islamismen är inte över, och det är ett svek mot svenska folket att inte mer har gjorts för att stoppa utvecklingen. Den våldbejakande islamismen i Sverige har ökat stadigt. Från

Inlämnad: 2021-05-17 Svarsdatum: 2021-05-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2868 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se