Marléne Lund Kopparklint (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Titel Författare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864739
E-post marlene.lund.kopparklint[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19-. Ledamot riksdagens hedersnätverk 19-. Suppleant Svensk-tjeckiska vänföreningen 19-.
  • Utbildning

    Vårdgymnasiet, Karlstad 89-91. Komvux, 93-94. Datorteket Karlstad, projektledarutbildning 94-95. Väktarutbildning, 00-01. SIS Behandlingsassistent, 02-03. Ledarskapsutbildning, UGL (Utveckling Grupp Ledare), 06-06.
  • Anställningar

    Föreläsare, olika ämnesområden 95-. Projektledare, SIS Klarälvsgården 02-03. Arrestantvakt, Polismyndigheten Värmland 99-. Processledare och fältassistent, Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Karlstads kommun 04-08. Projektledare, Moderaternas riksorganisation 08-10. Politisk sekreterare, Örebro kommun 10-12. Författare, Bokförlaget Norlén & Slottner 12-. Författare, Svenska författarförbundet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstads kommun.
  • Litteratur

    Det som inte syns (12). Maskrosflickan (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:619 av Pål Jonson (M) 20 april 2021 Bristerna i det värmländska vägnätet
Interpellationsdebatt 2020/21:618 av Marléne Lund Kopparklint (M) 20 april 2021 Vägunderhållet i Värmland
Interpellationsdebatt 2020/21:513 av Alexandra Anstrell (M) 26 mars 2021 EU:s blyförbud och definitionen av våtmark
Interpellationsdebatt 2020/21:501 av Sten Bergheden (M) 26 mars 2021 Ett utökat blyförbud

Socialjour dygnet runt

Skriftlig fråga 2020/21:2741 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2020/21:2741 Socialjour dygnet runt av Marléne Lund Kopparklint M till Socialminister Lena Hallengren S Enligt socialtjänstlagen har socialnämnden det yttersta ansvaret att ge stöd och skydd till barn och unga som behöver detta oavsett tid på dygnet. Att inrätta en socialjour kan vara ett sätt för socialnämnden

Inlämnad: 2021-05-03 Svarsdatum: 2021-05-12 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2741 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 106 kB)

Myndighetsföreskrifter och befintlig lagstiftning

Interpellation 2020/21:693 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:693 Myndighetsföreskrifter och befintlig lagstiftning av Marléne Lund Kopparklint M till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP I en skrivelse från Naturvårdsverket uppges att de måste förhålla sig till ändringsdirektivet utifrån EU:s vapendirektiv, trots att Sverige ännu inte har fattat beslut

Inlämnad: 2021-04-29 Svarsdatum: 2021-06-04 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Interpellation 2020/21:693 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 89 kB)

Brandskydd hos äldre och personer med funktionsnedsättning

Interpellation 2020/21:685 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:685 Brandskydd hos äldre och personer med funktionsnedsättning av Marléne Lund Kopparklint M till Statsrådet Mikael Damberg S Varje år runt jul blir frågan om brandsäkerhet aktuell av tragiska skäl. Alltför många människor har omkommit på grund av bostadsbränder, och i många av dessa fall är det

Inlämnad: 2021-04-27 Svarsdatum: 2021-05-25 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:685 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se