Marléne Lund Kopparklint (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Titel Författare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864739
E-post marlene.lund.kopparklint[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19-. Ledamot riksdagens hedersnätverk 19-. Suppleant Svensk-tjeckiska vänföreningen 19-.
  • Utbildning

    Vårdgymnasiet, Karlstad 89-91. Komvux, 93-94. Datorteket Karlstad, projektledarutbildning 94-95. Väktarutbildning, 00-01. SIS Behandlingsassistent, 02-03. Ledarskapsutbildning, UGL (Utveckling Grupp Ledare), 06-06.
  • Anställningar

    Föreläsare, olika ämnesområden 95-. Projektledare, SIS Klarälvsgården 02-03. Arrestantvakt, Polismyndigheten Värmland 99-. Processledare och fältassistent, Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Karlstads kommun 04-08. Projektledare, Moderaternas riksorganisation 08-10. Politisk sekreterare, Örebro kommun 10-12. Författare, Bokförlaget Norlén & Slottner 12-. Författare, Svenska författarförbundet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstads kommun.
  • Litteratur

    Det som inte syns (12). Maskrosflickan (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2019/20:291 av Betty Malmberg (M) 11 februari 2020 Bristen på veterinärer
Interpellationsdebatt 2019/20:256 av Runar Filper (SD) 11 februari 2020 Effektivare vargförvaltning
Interpellationsdebatt 2019/20:271 av Lars Beckman (M) 31 januari 2020 Polisens tekniska utrustning
Interpellationsdebatt 2019/20:267 av Marléne Lund Kopparklint (M) 31 januari 2020 Tillståndsplikt för jägares och sportskyttars vapenmagasin

Dokument:

Trygg och stabil vård för de allra yngsta utsatta barnen

Skriftlig fråga 2020/21:3305 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2020/21:3305 Trygg och stabil vård för de allra yngsta utsatta barnen av Marléne Lund Kopparklint M till Socialminister Lena Hallengren S I dag finns många små barn som befinner sig i en vårdkarusell som inte är värdig ett land som Sverige 2021. En 14-årig flicka som hunnit med tjugo placeringar de senaste två åren

Inlämnad: 2021-06-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3305 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 92 kB)

Barnrättssäkrade skyddade boenden

Skriftlig fråga 2020/21:3304 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2020/21:3304 Barnrättssäkrade skyddade boenden av Marléne Lund Kopparklint M till Socialminister Lena Hallengren S Skyddade personuppgifter får man om det finns risk för att man ska utsättas för hot eller våld. Det finns cirka 4 800 barn och ungdomar, upp till 19 år, med skyddade personuppgifter. Många unga med

Inlämnad: 2021-06-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3304 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 88 kB)

Handlingsplan för barn med skyddade personuppgifter i för- och grundskolan

Skriftlig fråga 2020/21:3303 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2020/21:3303 Handlingsplan för barn med skyddade personuppgifter i för- och grundskolan av Marléne Lund Kopparklint M till Utbildningsminister Anna Ekström S Länsstyrelsen i Östergötland har tagit fram en handlingsplan för elever med skyddade personuppgifter i skolan. Detta är föredömligt och borde som regel finnas

Inlämnad: 2021-06-24 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3303 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se