Marléne Lund Kopparklint (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Titel Författare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864739
E-post marlene.lund.kopparklint[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19-. Ledamot riksdagens hedersnätverk 19-. Suppleant Svensk-tjeckiska vänföreningen 19-.
  • Utbildning

    Vårdgymnasiet, Karlstad 89-91. Komvux, 93-94. Datorteket Karlstad, projektledarutbildning 94-95. Väktarutbildning, 00-01. SIS Behandlingsassistent, 02-03. Ledarskapsutbildning, UGL (Utveckling Grupp Ledare), 06-06.
  • Anställningar

    Föreläsare, olika ämnesområden 95-. Projektledare, SIS Klarälvsgården 02-03. Arrestantvakt, Polismyndigheten Värmland 99-. Processledare och fältassistent, Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Karlstads kommun 04-08. Projektledare, Moderaternas riksorganisation 08-10. Politisk sekreterare, Örebro kommun 10-12. Författare, Bokförlaget Norlén & Slottner 12-. Författare, Svenska författarförbundet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstads kommun.
  • Litteratur

    Det som inte syns (12). Maskrosflickan (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:461 av Marléne Lund Kopparklint (M) 29 april 2022 Ökningen av antalet vargar
Interpellationsdebatt 2021/22:183 av Marléne Lund Kopparklint (M) 14 januari 2022 Barn som utsätts för sexualbrott
Interpellationsdebatt 2021/22:207 av Marléne Lund Kopparklint (M) 13 januari 2022 Adekvat sjukvård för barn och vuxna som har utsatts för sexuella övergrepp
Interpellationsdebatt 2021/22:203 av Marléne Lund Kopparklint (M) 11 januari 2022 Konsekvenserna av ett utökat blyförbud

Dokument:

Vapenförvaring och förenklade regler

Interpellation 2021/22:526 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2021/22:526 Vapenförvaring och förenklade regler av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Skytteidrotten har varit en av de snabbast växande idrotterna de senaste tio åren. I genomsnitt har de förbund som har skytte på programmet vuxit med 40 procent, och vissa

Inlämnad: 2022-05-25 Svarsdatum: 2022-06-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:526 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 102 kB)

Riksdagens tillkännagivanden om vapenfrågor

Interpellation 2021/22:525 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2021/22:525 Riksdagens tillkännagivanden om vapenfrågor av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Under två mandatperioder har det i Sveriges riksdag debatterats kring vapenfrågor, och det har beslutats om flertalet tillkännagivanden. Flertalet av dessa tillkännagivanden

Inlämnad: 2022-05-25 Svarsdatum: 2022-06-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:525 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 87 kB)

Hundsmugglingens utbredning

Skriftlig fråga 2021/22:1645 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2021/22:1645 Hundsmugglingens utbredning av Marléne Lund Kopparklint M till Finansminister Mikael Damberg S Insmugglade hundvalpar är ett stort problem som har varit och är på tapeten. En del smugglare blir stoppade av Tullverket vid Öresundsbron medan andra slipper undan och finner andra vägar in i Sverige. Vilka

Inlämnad: 2022-05-25 Svarsdatum: 2022-06-01 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1645 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.