Marléne Lund Kopparklint (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Titel Författare.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864739
E-post marlene.lund.kopparklint[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och näringsutskottet 19-. Ledamot riksdagens hedersnätverk 19-. Suppleant Svensk-tjeckiska vänföreningen 19-.
  • Utbildning

    Vårdgymnasiet, Karlstad 89-91. Komvux, 93-94. Datorteket Karlstad, projektledarutbildning 94-95. Väktarutbildning, 00-01. SIS Behandlingsassistent, 02-03. Ledarskapsutbildning, UGL (Utveckling Grupp Ledare), 06-06.
  • Anställningar

    Föreläsare, olika ämnesområden 95-. Projektledare, SIS Klarälvsgården 02-03. Arrestantvakt, Polismyndigheten Värmland 99-. Processledare och fältassistent, Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Karlstads kommun 04-08. Projektledare, Moderaternas riksorganisation 08-10. Politisk sekreterare, Örebro kommun 10-12. Författare, Bokförlaget Norlén & Slottner 12-. Författare, Svenska författarförbundet 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstads kommun.
  • Litteratur

    Det som inte syns (12). Maskrosflickan (14).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:890 av Marléne Lund Kopparklint (M) 23 september 2021 Vård och stöd för personer som har utsatts för sexualbrott
Interpellationsdebatt 2020/21:881 av Marléne Lund Kopparklint (M) 21 september 2021 Brandskydd hos äldre och personer med funktionsnedsättning
Interpellationsdebatt 2020/21:905 av Alexandra Anstrell (M) 21 september 2021 Vargangrepp
Interpellationsdebatt 2020/21:901 av Sten Bergheden (M) 21 september 2021 Vargens hot mot djurproduktionen och den biologiska mångfalden

Dokument:

Vargangrepp

Interpellation 2020/21:905 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2020/21:905 Vargangrepp av Alexandra Anstrell M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Vargen är en bra simmare och springer mycket snabbt och effektivt. Under en natt kan den utan problem tillryggalägga 70 kilometer. Eftersom vargen är så rörlig kan den leva och jaga i ett område så stort som 200 till 2 000

Inlämnad: 2021-09-09 Svarsdatum: 2021-09-21 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:905 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vargangrepp

Vargens hot mot djurproduktionen och den biologiska mångfalden

Interpellation 2020/21:901 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2020/21:901 Vargens hot mot djurproduktionen och den biologiska mångfalden av Sten Bergheden M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Regeringens vargpolitik strider mot både riksdagsbeslut om hur stort antal vargar vi ska ha i Sverige och mot beslutet att öka livsmedelsproduktionen enligt livsmedelsstrategin.

Inlämnad: 2021-09-03 Svarsdatum: 2021-09-21 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2020/21:901 av Sten Bergheden (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vargens hot mot djurproduktionen och den biologiska mångfalden

Vård och stöd för personer som har utsatts för sexualbrott

Interpellation 2020/21:890 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:890 Vård och stöd för personer som har utsatts för sexualbrott av Marléne Lund Kopparklint M till Socialminister Lena Hallengren S Rätten till bästa möjliga hälsa är en mänsklig rättighet också för den som utsatts för våldtäkt, incest eller andra sexuella övergrepp. År 2020 ökade anmälda sexualbrott

Inlämnad: 2021-08-31 Svarsdatum: 2021-09-23 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2020/21:890 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vård och stöd för personer som har utsatts för sexualbrott

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se