Markus Selin (S)

Markus Selin (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 52
Titel Civilingenjör/civilekonom.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post markus.selin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ibrahim Baylan
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-02-01 – 2022-09-26
    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-01-22 – 2019-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121 och 190201-). Ledamot EU-nämnden 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Timo Selin och lokalvårdaren Anja Selin, f. Madetoja.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Minska företagens administrativa börda

Motion 2018/19:1783 av Markus Selin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1783 av Markus Selin m.fl. S Minska företagens administrativa börda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om implementering av EU-direktiv och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta


Utskottsberedning: 2018/19:NU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:1783 av Markus Selin m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:1783 av Markus Selin m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Ordna och begränsa spelreklamen i Sverige

Motion 2018/19:1777 av Markus Selin och Mathias Tegnér (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:1777 av Markus Selin och Mathias Tegnér båda S Ordna och begränsa spelreklamen i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att begränsa spelreklamen i Sverige samt likställa denna med alkoholreklam och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:KrU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:1777 av Markus Selin och Mathias Tegnér (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1777 av Markus Selin och Mathias Tegnér (båda S) (pdf, 76 kB)

Utred införande av digital 180-dagarsgaranti genom kabel eller radio

Motion 2018/19:1297 av Markus Selin (S)

Motion till riksdagen 2018/19:1297 av Markus Selin S Utred införande av digital 180-dagarsgaranti genom kabel eller radio Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningarna för en 180-dagarsgaranti för installation av bredband och mobiltjänster och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:1297 av Markus Selin (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:1297 av Markus Selin (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se