Markus Selin (S)

Markus Selin (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 210
Titel Civilingenjör/civilekonom.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post markus.selin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-02-01 – 2020-07-31
    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-08-01 – 2022-06-28
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-06-28 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-01-22 – 2019-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-20 – 2022-12-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-18 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-10-04

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121 och 190201-). Ledamot EU-nämnden 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Timo Selin och lokalvårdaren Anja Selin, f. Madetoja.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En nollvision för mäns våld mot kvinnor

Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. S En nollvision för mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en nollvision för mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Motivering I en

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU7

Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S) (pdf, 93 kB)

Om att förenkla för företagande

Motion 2022/23:2025 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2025 av Mathias Tegnér m.fl. S Om att förenkla för företagande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en väg in för företagare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att operationalisera

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 7
Utskottsberedning: 2022/23:NU15

Motion 2022/23:2025 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:2025 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. S Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett starkt totalförsvar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvecklingen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 9
Utskottsberedning: UU 2022/23:FöU6
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 5 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S) (docx, 100 kB) Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S) (pdf, 133 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.