Markus Selin (S)

Markus Selin (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 26
Titel Civilingenjör/civilekonom.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post markus.selin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Mikael Damberg
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-02-01 – 2020-07-31
    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-08-01 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-01-22 – 2019-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121 och 190201-). Ledamot EU-nämnden 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Timo Selin och lokalvårdaren Anja Selin, f. Madetoja.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En långsiktig sammanhållen plan för Mälaren

Motion 2021/22:3732 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3732 av Hans Ekström m.fl. S En långsiktig sammanhållen plan för Mälaren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fastställa en långsiktig och sammanhållen plan för Mälaren och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mälaren är Sveriges


Utskottsberedning: 2021/22:CU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3732 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3732 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Behovet av bättre transporter och fler samhällsbyggnadsutbildningar i Stockholm-Mälarregionen

Motion 2021/22:3091 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3091 av Hans Ekström m.fl. S Behovet av bättre transporter och fler samhällsbyggnadsutbildningar i Stockholm-Mälarregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att förbättra transportinfrastrukturen


Utskottsberedning: 2021/22:TU16 2021/22:UbU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:3091 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3091 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 83 kB)

Förbättrad järnväg mellan Oslo och Stockholm

Motion 2021/22:3072 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3072 av Hans Ekström m.fl. S Förbättrad järnväg mellan Oslo och Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att brukarfinansiera en ny järnväg mellan Sverige och Norge och tillkännager


Utskottsberedning: 2021/22:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3072 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3072 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.