Marita Aronson (FP)

Marita Aronson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel fil.dr., leg.psykolog
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:443 av Aronson, Marita (fp) 7 juni 2006 Föräldrastöd
Interpellationsdebatt 2005/06:435 av Lindgren, Ulrik (kd) 7 juni 2006 Vård av gravida missbrukare
Debatt om förslag 2005/06:SoU31 31 maj 2006 Socialtjänst (förnyad behandling)
Debatt om förslag 2005/06:SoU25 29 maj 2006 Försöksverksamhet med komplement till färdtjänst

Dokument:

med anledning av skr. 2004/05:166 Vård i livets slutskede

Motion 2004/05:So40 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd, m, fp, c)

Motion till riksdagen 2004/05:So40 av Chatrine Pålsson m.fl. kd, m, fp, c med anledning av skr. 2004/05:166 Vård i livets slutskede 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en proposition med åtgärder för den palliativa vården. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2005/06:SfU1 2005/06:SoU4 2005/06:UbU19
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

med anledning av skr. 2004/05:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet 2004

Motion 2004/05:Fi24 av Karin Pilsäter m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi24 av Karin Pilsäter m.fl. fp med anledning av skr. 2004/05:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet 2004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att genomgången av skr. 2004/05:130 bör ha en inriktning mot en analys


Utskottsberedning: 2005/06:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Nya regler för detaljhandel med läkemedel (väckt enligt 3 kap. 13 § RO med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2004/05:So38 av Maria Larsson m.fl. (kd, m, fp, c)

Motion till riksdagen 2004/05:So38 av Maria Larsson m.fl. kd, m, fp, c Nya regler för detaljhandel med läkemedel väckt enligt 3 kap. 13 RO med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring, i enlighet med vad som anförs i motionen, av lydelsen 4 lagen 1996:1152 om handel


Utskottsberedning: 2005/06:NU4 2005/06:SoU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se