Marita Aronson (FP)

Marita Aronson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel fil.dr., leg.psykolog
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Obligatoriska alkolås

Skriftlig fråga 2005/06:1699 av Aronson, Marita (fp)

den 24 maj Fråga 2005/06:1699 av Marita Aronson fp till statsrådet Ulrica Messing s Obligatoriska alkolås På våra vägar dödas varje år 150 personer på grund av rattfylleri. Hela orsaken till detta är att 14 00015 000 personer kör onyktra i trafiken varje dag. Utöver detta tillkommer åtskilliga hundra skadade ofta

Inlämnad: 2006-05-24 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Läkemedelsnära förbrukningsartiklar

Skriftlig fråga 2005/06:1303 av Aronson, Marita (fp)

den 24 mars Fråga 2005/06:1303 av Marita Aronson fp till statsrådet Ylva Johansson s Läkemedelsnära förbrukningsartiklar Läkemedelsnära förbrukningsartiklar som insulinpennor, blodsockermätare med mera ingår dag i läkemedelsförmånerna. Läkemedelsförmånsnämnden LFN fattar beslut om vad som ska ingå i det sortimentet.

Inlämnad: 2006-03-24 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Äldresäkerhetsdelegation

Skriftlig fråga 2005/06:110 av Aronson, Marita (fp)

den 12 oktober Fråga 2005/06:110 av Marita Aronson fp till statsrådet Ylva Johansson s Äldresäkerhetsdelegation Räddningsverket har hösten 2003 givit ut en äldreskadeatlas av vilken det framgår vilka mänskliga och ekonomiska vinster som kan göras om det skadeförebyggande arbetet gentemot äldre intensifieras. Räddningsverket

Inlämnad: 2005-10-12 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se