Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

barns inomhusmiljö

Interpellation 2004/05:611 av Wahlgren, Marie (fp)

den 19 maj Interpellation 2004/05:611 av Marie Wahlgren fp till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om barns inomhusmiljö Inomhusmiljöerna där barn vistas är ofta alltför undermåliga, framför allt i skolor och förskolor. Problemen spänner över radon, mögel och andra allergener, buller och trängsel. Per Kling på arbetsmiljöinspektionen

Inlämnad: 2005-05-19 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Sveriges klimatpolitik

Interpellation 2004/05:585 av Wahlgren, Marie (fp)

den 12 maj Interpellation 2004/05:585 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Lena Sommestad om Sveriges klimatpolitik Jordens medeltemperatur har ökat under det senaste seklet. Även om det finns en vetenskaplig diskussion om vad som är orsaken till temperaturökningen anser flertalet forskare att människans påverkan via

Inlämnad: 2005-05-12 Besvarare: Lena Sommestad (S)

finansieringen av teknisk forskning

Interpellation 2004/05:281 av Wahlgren, Marie (fp)

den 21 december Interpellation 2004/05:281 av Marie Wahlgren fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om finansieringen av teknisk forskning En mycket stor del av den tekniska forskningen på våra universitet och högskolor är i dag externt finansierad. 2001 kom över 65 av resurserna från andra källor än

Inlämnad: 2004-12-21 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.