Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:MJU29 16 juni 2006 Kommunernas roll i avfallshanteringen
Interpellationsdebatt 2005/06:399 av Ullenhag, Erik (fp) 8 juni 2006 Behov av djurförsök
Frågestund 8 juni 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:439 av Wahlgren, Marie (fp) 8 juni 2006 Universiteten och arbetsmarknadsbehovet

Dokument:

farmakologisk kompetens inom sjukvården

Interpellation 2003/04:535 av Wahlgren, Marie (fp)

den 19 maj Interpellation 2003/04:535 av Marie Wahlgren fp till socialminister Lars Engqvist om farmakologisk kompetens inom sjukvården Undersökningar har visat att över 10 av patienterna till internmedicinska akutsjukvården beror på problem orsakade av läkemedel. I stor utsträckning är detta kända typer av biverkningar

Inlämnad: 2004-05-19 Besvarare: Lars Engqvist (S)

situationen för smärtrehabiliteringen i Sverige

Interpellation 2003/04:389 av Wahlgren, Marie (fp)

den 29 mars Interpellation 2003/04:389 av Marie Wahlgren fp till socialminister Lars Engqvist om situationen för smärtrehabiliteringen i Sverige Över en miljon människor i Sverige lider av långvarig eller kronisk smärta. Detta gör det till en av de sjukdomar som bidrar mest till ohälsotalen. Det är den vanligaste orsaken

Inlämnad: 2004-03-29 Besvarare: Lars Engqvist (S)

seniorforskare vid Sveriges Lantbruksuniversitet

Interpellation 2003/04:301 av Wahlgren, Marie (fp)

den 16 februari Interpellation 2003/04:301 av Marie Wahlgren fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om seniorforskare vid Sveriges Lantbruksuniversitet Alltfler signaler finns på att bristen på långsiktig finansiering av seniorforskartjänster på ett negativt sätt påverkar forskning och utbildning vid bland

Inlämnad: 2004-02-16 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: seniorforskare vid Sveriges Lantbruksuniversitet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se