Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Universiteten och arbetsmarknadsbehovet

Interpellation 2005/06:439 av Wahlgren, Marie (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:439 av Marie Wahlgren fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Universiteten och arbetsmarknadsbehovet Det kommer allt oftare krav på att högskolor och Universitet ska anpassa sina utbildningar efter en tänkt framtida arbetsmarknad. Högskoleverket med visst instämmande

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Postens service på landsbygden

Interpellation 2005/06:313 av Wahlgren, Marie (fp)

den 21 mars Interpellation 2005/06:313 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Ulrica Messing s Postens service på landsbygden Trots att vi lever i en tid med alltmer elektronisk kommunikation betyder en fungerande postservice så mycket mer än bara ett brev. Posten och lantbrevbärarservicen är för många en förutsättning

Inlämnad: 2006-03-21 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Uppklaring av miljöbrott

Interpellation 2005/06:94 av Wahlgren, Marie (fp)

den 7 november Interpellation 2005/06:94 av Marie Wahlgren fp till justitieminister Thomas Bodström s Uppklaring av miljöbrott För ett tag sedan slog åtta kommuner larm om att de inte längre tycker att det är någon idé att anmäla miljöbrott eftersom detta inte leder till åtal. Kommunerna skriver: Antingen får regeringen

Inlämnad: 2005-11-07 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.