Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Kommunernas roll i avfallshanteringen
Debatt om förslag 2005/06:MJU29 16 juni 2006 Kommunernas roll i avfallshanteringen
Stillbild från Interpellationsdebatt: Universiteten och arbetsmarknadsbehovet
Interpellationsdebatt 2005/06:439 av Wahlgren, Marie (fp) 8 juni 2006 Universiteten och arbetsmarknadsbehovet
Stillbild från Interpellationsdebatt: Postens service på landsbygden
Interpellationsdebatt 2005/06:313 av Wahlgren, Marie (fp) 4 april 2006 Postens service på landsbygden

Dokument:

med anledning av framst. 2005/06:RRS25 Riksrevisionens styrelses framställning angående den statliga kemikalietillsynen

Motion 2005/06:MJ59 av Marie Wahlgren m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att se över hur andra delar av Kemikalieinspektionens arbetsuppgifter inkräktar på inspektionsverksamheten. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att vidta de åtgärder som krävs


Utskottsberedning: 2006/07:MJU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:MJ59 av Marie Wahlgren m.fl. (fp) (doc, 47 kB) Motion 2005/06:MJ59 av Marie Wahlgren m.fl. (fp) (pdf, 190 kB)

med anledning av prop. 2005/06:172 Nationell klimatpolitik i global samverken

Motion 2005/06:MJ46 av Lennart Fremling m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att stärka Sveriges engagemang i IPCC. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sverige bör ta ställning till vilka nivåer de internationella utsläppen bör ha på lång och medellång


Utskottsberedning: 2005/06:MJU14 2005/06:NU19 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (37 yrkanden): 37 avslag

Motion 2005/06:MJ46 av Lennart Fremling m.fl. (fp) (doc, 146 kB) Motion 2005/06:MJ46 av Lennart Fremling m.fl. (fp) (pdf, 334 kB)

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T33 av Erling Bager m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förberedelserna för att inrätta ett svenskt båtregister skall avbrytas. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa förarbevis för att framföra vissa fritidsbåtar. Nej


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:T33 av Erling Bager m.fl. (fp) (doc, 43 kB) Motion 2005/06:T33 av Erling Bager m.fl. (fp) (pdf, 168 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.