Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2005/06:399 av Ullenhag, Erik (fp) 8 juni 2006 Behov av djurförsök
Interpellationsdebatt 2005/06:439 av Wahlgren, Marie (fp) 8 juni 2006 Universiteten och arbetsmarknadsbehovet
Interpellationsdebatt 2005/06:412 av Wikström, Cecilia (fp) 8 juni 2006 Universitetsforskningens oberoende
Interpellationsdebatt 2005/06:313 av Wahlgren, Marie (fp) 4 april 2006 Postens service på landsbygden

Dokument:

Universitetsforskningens oberoende

Interpellation 2005/06:412 av Wikström, Cecilia (fp)

den 17 maj Interpellation 2005/06:412 av Cecilia Wikström fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Universitetsforskningens oberoende En undersökning utförd av radioprogrammet Kaliber visar att det blir allt svårare att bedriva fri obunden universitetsforskning i Sverige. De senaste tio åren har utvecklingen

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Universitetsforskningens oberoende

Barn i skolköken

Skriftlig fråga 2005/06:1633 av Wahlgren, Marie (fp)

den 16 maj Fråga 2005/06:1633 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Ibrahim Baylan s Barn i skolköken Det kommer alltfler beskrivningar om att framför allt skolor men även förskolor inte längre tillåter barn att delta i matlagningen eller vara i verksamhetens kök. Detta med hänvisning till EU:s nya lagstiftning

Inlämnad: 2006-05-16 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Behov av djurförsök

Interpellation 2005/06:399 av Ullenhag, Erik (fp)

den 11 maj Interpellation 2005/06:399 av Erik Ullenhag fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Behov av djurförsök För utveckling av nya effektiva behandlingsmetoder är biomedicinsk forskning av oumbärligt värde. Sverige är ett av de ledande länderna inom detta forskningsfält, något som är viktigt inte

Inlämnad: 2006-05-11 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Behov av djurförsök

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se