Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

oegentligheter vid röstning

Skriftlig fråga 2003/04:1354 av Wahlgren, Marie (fp)

den 21 juni Fråga 2003/04:1354 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Pär Nuder om oegentligheter vid röstning I Sverige räcker det oftast med ett röstkort för att få rösta. Väljare avkrävs sällan legitimation i röstlokalen, vilket förvånar många, särskilt de yngre väljarna. Det är uppenbart att detta öppnar för möjligheten

Inlämnad: 2004-06-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

klimatets inverkan på infrastrukturplanering

Skriftlig fråga 2003/04:1285 av Wahlgren, Marie (fp)

den 2 juni Fråga 2003/04:1285 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Ulrica Messing om klimatets inverkan på infrastrukturplanering Det är uppenbart för de flesta att klimatfrågan är vår tids viktigaste miljöfråga. Konsekvenserna av kraftigt höjd medeltemperatur på jorden kan bli mycket allvarliga. Klimatförändringarna

Inlämnad: 2004-06-02 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2003/04:149 Avtal mellan Sverige och Danmark om vissa skattefrågor m.m.

Motion 2003/04:Sk41 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:Sk41 av Anna Grönlund Krantz m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:149 Avtal mellan Sverige och Danmark om vissa skattefrågor m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utvärdering av hela avtalet efter två år. Riksdagen


Utskottsberedning: 2003/04:SkU31
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.