Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Östersjöinstitut i Simrishamn

Skriftlig fråga 2005/06:2097 av Wahlgren, Marie (fp)

den 1 september Fråga 2005/06:2097 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Lena Sommestad s Östersjöinstitut i Simrishamn Östersjöns tillstånd är en av de viktigare miljöfrågorna i vårt närområde. När man pratar med forskare är det uppenbart att behovet av ökad forskning kring Östersjöns miljö är nödvändigt. Det gäller

Inlämnad: 2006-09-01 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Smärtpatienter

Skriftlig fråga 2005/06:1845 av Wahlgren, Marie (fp)

den 16 juni Fråga 2005/06:1845 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Ylva Johansson s Smärtpatienter Kronisk eller långvarig smärta är en av de vanliga sjukdomar som drabbar många människor men som inte prioriteras tillräckligt i vården. Detta märks bland annat genom att smärtpatienter ofta upplever en sämre livskvalitet

Inlämnad: 2006-06-16 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Barn i skolköken

Skriftlig fråga 2005/06:1633 av Wahlgren, Marie (fp)

den 16 maj Fråga 2005/06:1633 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Ibrahim Baylan s Barn i skolköken Det kommer alltfler beskrivningar om att framför allt skolor men även förskolor inte längre tillåter barn att delta i matlagningen eller vara i verksamhetens kök. Detta med hänvisning till EU:s nya lagstiftning

Inlämnad: 2006-05-16 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se