Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Djurförsök

Skriftlig fråga 2005/06:1174 av Wahlgren, Marie (fp)

den 10 mars Fråga 2005/06:1174 av Marie Wahlgren fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Djurförsök Det pågår en översyn av 49 i djurskyddsförordningen. Denna paragraf talar om vilka undantag som får göras från djurskyddsbestämmelserna vid djurförsök. Sverige har en välfungerande granskning av djurförsök

Inlämnad: 2006-03-10 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Betor

Skriftlig fråga 2005/06:1092 av Wahlgren, Marie (fp)

den 24 februari Fråga 2005/06:1092 av Marie Wahlgren fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Betor Danisco planerar att lägga ned sitt sockerbruk i Köpingebro. Enligt pressuppgift har de lokala sockerbetsodlarna försökt intressera företaget för att göra om fabriken till etanolproduktion. Ett hinder i en

Inlämnad: 2006-02-24 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Arbetsvillkor för gästforskare

Skriftlig fråga 2005/06:908 av Wahlgren, Marie (fp)

den 1 februari Fråga 2005/06:908 av Marie Wahlgren fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Arbetsvillkor för gästforskare Gästforskare utgör en viktig del av det internationella forskarsamhället detta både för den enskilda individens utveckling och för utvecklingen av forskningsområden. Det är därför

Inlämnad: 2006-02-01 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.