Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hy Ways

Skriftlig fråga 2004/05:2149 av Wahlgren, Marie (fp)

den 31 augusti Fråga 2004/05:2149 av Marie Wahlgren fp till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om Hy Ways I dag byggs vårt samhälle i stor utsträckning på en energi- och teknologibas som är mycket beroende av olja och andra fossila bränslen. Det är uppenbart att världen behöver en omställning bort från en teknologi

Inlämnad: 2005-08-31 Besvarare: Mona Sahlin (S)

grannlandstelevision

Skriftlig fråga 2004/05:2132 av Wahlgren, Marie (fp)

den 26 augusti Fråga 2004/05:2132 av Marie Wahlgren fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om grannlandstelevision Tillgången till grannlandstelevision har varit viktig för kontakten och förståelsen i Öresundsregionen. Danskar och svenskar har lärt sig att förstå varandras språk, kultur och samhälle

Inlämnad: 2005-08-26 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

kartläggning av hemlösa

Skriftlig fråga 2004/05:1956 av Wahlgren, Marie (fp)

den 28 juni Fråga 2004/05:1956 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Morgan Johansson om kartläggning av hemlösa Socialstyrelsen genomför för närvarande en undersökning av landets hemlösa i form av en enkät. Undersökningen har av många upplevts som kränkande. Den innehåller frågor om personnummer, namn, yrke och inkomstkällor.

Inlämnad: 2005-06-28 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.