Marie Wahlgren (FP)

Marie Wahlgren (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Skåne läns södra
Titel docent
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

klimatets inverkan på infrastrukturplanering

Skriftlig fråga 2003/04:1285 av Wahlgren, Marie (fp)

den 2 juni Fråga 2003/04:1285 av Marie Wahlgren fp till statsrådet Ulrica Messing om klimatets inverkan på infrastrukturplanering Det är uppenbart för de flesta att klimatfrågan är vår tids viktigaste miljöfråga. Konsekvenserna av kraftigt höjd medeltemperatur på jorden kan bli mycket allvarliga. Klimatförändringarna

Inlämnad: 2004-06-02 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Burlövs miljö

Skriftlig fråga 2003/04:1154 av Wahlgren, Marie (fp)

den 5 maj Fråga 2003/04:1154 av Marie Wahlgren fp till miljöminister Lena Sommestad om Burlövs miljö Planerna på att bygga om och nystarta Öresundsverket verkställs nu i rask takt. Verket kommer att bli den största energianläggningen i Sverige sedan kärnreaktorerna Oskarshamn 3 och Forsmark 3  byggdes 1985. Värmekraftverket

Inlämnad: 2004-05-05 Besvarare: Lena Sommestad (S)

kemikalieanvändningen i jordbruket

Skriftlig fråga 2003/04:1145 av Wahlgren, Marie (fp)

den 30 april Fråga 2003/04:1145 av Marie Wahlgren fp till miljöminister Lena Sommestad om kemikalieanvändningen i jordbruket Det har visat sig att stödet till den ekologiska odlingen inte lett till en märkbar minskning av kemikalieanvändningen i jordbruket. Detta beror på att merparten av bidragen gick till gårdar

Inlämnad: 2004-04-30 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.