Marie Nordén (S)

Marie Nordén (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-12-23 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-11-07 – 2006-12-22
    • Ordinarie 2006-10-03 – 2006-11-06
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-02-23
    • Ledamot 2004-10-28 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-24 – 2004-10-28
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2007-02-23 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av redog. 2013/14:RR4 Riksrevisionens redogörelse för granskningen av Årsredovisning för staten 2013

Motion 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. S med anledning av redog. 2013/14:RR4 Riksrevisionens redogörelse för granskningen av Årsredovisning för staten 2013 201314S3005 med anledning av Riksrevisionens redogörelse för granskningen av årsredovisningen för staten 2013 Förslag till riksdagsbeslut


Utskottsberedning: 2013/14:FiU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (doc, 50 kB) Motion 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (pdf, 151 kB)

Den höga ungdomsarbetslösheten i Jämtlands län

Interpellation 2013/14:490 av Marie Nordén (S)

Interpellation 2013/14:490 Den höga ungdomsarbetslösheten i Jämtlands län av Marie Nordén S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Regeringen lovade 2006 att minska massarbetslösheten och utanförskapet i landet. I dag, åtta år senare, är arbetslösheten inte lägre utan högre och beräknas att sjunka först på

Inlämnad: 2014-05-21 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:490 av Marie Nordén (S) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den höga ungdomsarbetslösheten i Jämtlands län

Åtgärder mot den höga ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2013/14:489 av Jasenko Omanovic (S)

Interpellation 2013/14:489 Åtgärder mot den höga ungdomsarbetslösheten av Jasenko Omanovic S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Regeringen har misslyckats med sin viktigaste fråga jobbpolitiken. Massarbetslösheten drabbar särskilt landets unga. I Västernorrland har ungdomsarbetslösheten under regeringens

Inlämnad: 2014-05-20 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:489 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot den höga ungdomsarbetslösheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.