Marie-Louise Rönnmark (S)

Marie-Louise Rönnmark (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-04-02 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-10-01 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-10-19 – 2018-09-24
    • Ersättare 2017-09-13 – 2017-10-15
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-01-28 – 2002-03-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-04-25 – 2002-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-04-25 – 2002-09-29
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2016-10-11 – 2017-04-01
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2016-10-11 – 2017-04-01
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2018-04-10 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-10-24 – 2018-03-30
    • Extra suppleant 2017-09-13 – 2017-10-15
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2018-04-10 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-10-24 – 2018-03-30
    • Extra suppleant 2017-09-13 – 2017-10-15

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02 och 16- (ersättare 161001-). Suppleant skatteutskottet 02, socialförsäkringsutskottet 02 och socialutskottet 02. Extra suppleant finansutskottet 16- och kulturutskottet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Utrikespolitisk debatt 14 februari 2018 Utrikespolitisk debatt
Debatt om förslag 2016/17:KrU5 23 februari 2017 Kultur för alla
Frågestund 23 februari 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:KrU1 1 december 2016 Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Dokument:

Säkra Kvarkenförbindelserna

Motion 2017/18:2183 av Marie-Louise Rönnmark (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2183 av Marie-Louise Rönnmark S Säkra Kvarkenförbindelserna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheten att säkra de östvästliga kommunikationerna över Kvarken och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2183 av Marie-Louise Rönnmark (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2183 av Marie-Louise Rönnmark (S) (pdf, 81 kB)

Nordiska kommunikationer för ökat samarbete

Motion 2017/18:2132 av Isak From och Marie-Louise Rönnmark (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2132 av Isak From och Marie-Louise Rönnmark båda S Nordiska kommunikationer för ökat samarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över Kvarkentrafikens betydelse för norra och mellersta Skandinavien och


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2132 av Isak From och Marie-Louise Rönnmark (båda S) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:2132 av Isak From och Marie-Louise Rönnmark (båda S) (pdf, 93 kB)

Öka byggande av flerbostadshus och kontor i trä

Motion 2017/18:1097 av Helén Pettersson i Umeå och Marie-Louise Rönnmark (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1097 av Helén Pettersson i Umeå och Marie-Louise Rönnmark båda S Öka byggande av flerbostadshus och kontor i trä Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheten att i skogsprogrammet inkludera mål för andelen träbyggande och


Utskottsberedning: 2017/18:CU16 2017/18:MJU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:1097 av Helén Pettersson i Umeå och Marie-Louise Rönnmark (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1097 av Helén Pettersson i Umeå och Marie-Louise Rönnmark (båda S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.