Marie-Louise Hänel Sandström (M)

Marie-Louise Hänel Sandström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 227
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marie-louise.hanel.sandstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-02-05 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 18-19, kulturutskottet 19- och socialutskottet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:179 av Marie-Louise Hänel Sandström (M) 25 juni 2019 Rymdstrategin
Interpellationsdebatt 2018/19:48 av Maria Stockhaus (M) 15 februari 2019 Mobiltelefonförbud i klassrum
Interpellationsdebatt 2018/19:47 av Maria Stockhaus (M) 15 februari 2019 Åtgärder mot frånvaro

med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård – en primärvårdsreform

Motion 2019/20:3644 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3644 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård en primärvårdsreform Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt bredda regeringens förslag till definition


Utskottsberedning: 2020/21:SoU2

Motion 2019/20:3644 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2019/20:3644 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 116 kB)

med anledning av prop. 2019/20:172 En ny lag om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2019/20:3628 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3628 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:172 En ny lag om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör följa upp att smittskyddsläkaren bistår


Utskottsberedning: 2019/20:SoU25
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2019/20:3628 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:3628 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 110 kB)

med anledning av skr. 2019/20:147 Riksrevisionens rapport om fri entré till statliga museer

Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:147 Riksrevisionens rapport om fri entré till statliga museer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om museernas roll som självständiga institutioner och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:KrU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se