Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

ROT-avdrag

Skriftlig fråga 2008/09:665 av Engström, Marie (v)

den 25 februari Fråga 2008/09:665 ROT-avdrag av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m I december 2008 aviserade regeringen att ett ROT-avdrag ska införas. Vänsterpartiet kritiserade då förslaget för att inte flerbostadshus omfattades, den kritiken kvarstår. Eftersom regeringen ännu inte lämnat något

Inlämnad: 2009-02-25 Besvarare: Anders Borg (M)

Beskattning av enklare fritidshus

Skriftlig fråga 2008/09:500 av Engström, Marie (v)

den 20 januari Fråga 2008/09:500 Beskattning av enklare fritidshus av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m Den statliga fastighetsskatten är avskaffad och ersatt med en kommunal avgift som uppgår till högst 6 000 kronor per småhusenhet. Trots detta finns det ett par grupper som fortfarande omfattas

Inlämnad: 2009-01-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Havandeskapspenning för enskilda näringsidkare

Skriftlig fråga 2008/09:480 av Engström, Marie (v)

den 15 januari Fråga 2008/09:480 Havandeskapspenning för enskilda näringsidkare av Marie Engström v till näringsminister Maud Olofsson c Under hösten presenterades betänkandet Trygghetssystemen för företagare om företagares ekonomiska trygghet vid sjukdom, arbetslöshet och föräldraskap. I utredningen uppmärksammas

Inlämnad: 2009-01-15 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.