Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2008/09:FiU20 17 juni 2009 Riktlinjer för den ekonomiska politiken
Interpellationsdebatt 2008/09:475 av Engström, Marie (v) 8 juni 2009 Verksamhetsavbrott i mindre företag
Interpellationsdebatt 2008/09:476 av Engström, Marie (v) 1 juni 2009 Fakturamodellen vid ROT-avdrag

Dokument:

Den svenska expertskatten

Interpellation 2006/07:265 av Engström, Marie (v)

den 26 januari Interpellation 2006/07:265 Den svenska expertskatten av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m Från och med 2001 har utländska experter, forskare och andra så kallade nyckelpersoner rätt till skattenedsättningar vid tillfälligt arbete i Sverige. Reglerna får tillämpas efter särskilt beslut

Inlämnad: 2007-01-26 Besvarare: Anders Borg (M)

Förebyggande och akuta insatser vid översvämningar

Interpellation 2006/07:172 av Engström, Marie (v)

den 18 december Interpellation 2006/07:172 Förebyggande och akuta insatser vid översvämningar av Marie Engström v till försvarsminister Mikael Odenberg m Vi har under en rad år fått uppleva extrema väderförhållanden och skador till följd av dessa. Isolerade samhällen, vattenfyllda hus och förstörda vägar och broar

Inlämnad: 2006-12-18 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Användning av alternativa bränslen och reducering av moms på etanol och biogas

Interpellation 2006/07:88 av Engström, Marie (v)

den 23 november Interpellation 2006/07:88 Användning av alternativa bränslen och reducering av moms på etanol och biogas av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m För ett antal år sedan införde den dåvarande majoriteten en skattestrategi för alternativa drivmedel. Den innebar en befrielse från både

Inlämnad: 2006-11-23 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.