Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skatteverkets resurser

Interpellation 2009/10:288 av Hagberg, Christin (s)

den 17 mars Interpellation 2009/10:288 Skatteverkets resurser av Christin Hagberg s till finansminister Anders Borg m Skattebortfallet via omedvetna fel och fusk har uppskattats till 133 miljarder. Vi socialdemokrater har i våra budgetar under valperioden krävt ökade resurser till Skatteverket, inte minst för att

Inlämnad: 2010-03-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skatteverkets resurser

Beskattning av föreningar

Interpellation 2009/10:250 av Engström, Marie (v)

den 15 februari Interpellation 2009/10:250 Beskattning av föreningar av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m Nyligen har två utredningar presenterats som berör beskattning av föreningar. Det har skapat oro inom föreningsvärlden, inte minst inom idrottsrörelsen. Om utredningsförslagen skulle bli verklighet

Inlämnad: 2010-02-15 Besvarare: Anders Borg (M)

Effektiva och ändamålsenliga regler

Interpellation 2009/10:249 av Engström, Marie (v)

den 15 februari Interpellation 2009/10:249 Effektiva och ändamålsenliga regler av Marie Engström v till näringsminister Maud Olofsson c Regeringen har satt upp mål om att minska företagens regelbörda kraftigt under innevarande mandatperiod. Målsättningen måste vara att få ett regelverk som är både effektivt och

Inlämnad: 2010-02-15 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Effektiva och ändamålsenliga regler

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.