Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Begränsad fastighetsavgift för vissa grupper

Interpellation 2007/08:757 av Engström, Marie (v)

den 13 maj Interpellation 2007/08:757 Begränsad fastighetsavgift för vissa grupper av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m I en lagrådsremiss föreslår regeringen en begränsad fastighetsavgift för vissa grupper. I ett tidigare pressmeddelande skriver man att nu blir systemet rimligare jämfört med tidigare.

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Anders Borg (M)

Kreditgarantiföreningar

Interpellation 2007/08:498 av Engström, Marie (v)

den 12 mars Interpellation 2007/08:498 Kreditgarantiföreningar av Marie Engström v till näringsminister Maud Olofsson c För att skapa en hållbar tillväxt och fler i arbete är tillgången till kapital för små och medelstora företag av central betydelse. Många gånger är behovet av externt kapital en av de främsta

Inlämnad: 2008-03-12 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Internationellt skattefusk

Interpellation 2007/08:442 av Engström, Marie (v)

den 26 februari Interpellation 2007/08:442 Internationellt skattefusk av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m Det internationella samarbetet för att motverka skattefusk ökar. Sverige samarbetar och utbyter information med en rad andra länders skattemyndigheter för att avslöja skattefuskare. Enligt

Inlämnad: 2008-02-26 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.