Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2008/09:FiU20 17 juni 2009 Riktlinjer för den ekonomiska politiken
Interpellationsdebatt 2008/09:475 av Engström, Marie (v) 8 juni 2009 Verksamhetsavbrott i mindre företag
Interpellationsdebatt 2008/09:476 av Engström, Marie (v) 1 juni 2009 Fakturamodellen vid ROT-avdrag

Dokument:

med anledning av skr. 2008/09:189 Biståndets resultat

Motion 2008/09:U23 av Hans Linde m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:U23 av Hans Linde m.fl. v med anledning av skr. 2008/09:189 Biståndets resultat v067 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringens skrivelse om biståndets resultat i fortsättningen ska innefatta en utvärdering


Utskottsberedning: 2009/10:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:U23 av Hans Linde m.fl. (v) (doc, 45 kB)

med anledning av prop. 2008/09:186 Ändring av täckningsbeloppet för insättningsgarantin

Motion 2008/09:Fi28 av Ulla Andersson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi28 av Ulla Andersson m.fl. v med anledning av prop. 2008/09:186 Ändring av täckningsbeloppet för insättningsgarantin Förslag till riksdagesbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska överväga


Utskottsberedning: 2008/09:FiU35
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Fi28 av Ulla Andersson m.fl. (v) (doc, 41 kB) Motion 2008/09:Fi28 av Ulla Andersson m.fl. (v) (pdf, 143 kB)

med anledning av skr. 2008/09:183 Redovisning av skatteutgifter 2009

Motion 2008/09:Sk19 av Lars Johansson m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Sk19 av Lars Johansson m.fl. s, v, mp med anledning av skr. 2008/09:183 Redovisning av skatteutgifter 2009 s33110 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om restriktiv hållning till selektiva inslag i beskattningen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2008/09:SkU33
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Sk19 av Lars Johansson m.fl. (s, v, mp) (doc, 53 kB) Motion 2008/09:Sk19 av Lars Johansson m.fl. (s, v, mp) (pdf, 197 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.