Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Omförhandling av skatteavtalet med Danmark

Skriftlig fråga 2006/07:1657 av Engström, Marie (v)

den 18 september Fråga 2006/07:1657 Omförhandling av skatteavtalet med Danmark av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m I oktober 2003 undertecknade Sverige och Danmark ett skatteavtal. I avtalet slogs fast att Öresundspendlare ska betala skatt i arbetslandet. Pendlarna utnyttjar offentlig service

Inlämnad: 2007-09-18 Besvarare: Anders Borg (M)

Ökad trygghet vid skyddad identitet

Skriftlig fråga 2006/07:1633 av Engström, Marie (v)

den 10 september Fråga 2006/07:1633 Ökad trygghet vid skyddad identitet av Marie Engström v till finansminister Anders Borg m Allt fler skaffar skyddad identitet. Det kan man också se i Skatteverkets statistik. En stor del av ökningen består i första hand av kvinnor som förföljs och trakasseras av män. Kvinnor som

Inlämnad: 2007-09-10 Besvarare: Anders Borg (M)

Huvudkontoret för den tilltänkta gemensamma krismyndigheten

Skriftlig fråga 2006/07:1125 av Engström, Marie (v)

den 7 maj Fråga 2006/07:1125 Huvudkontoret för den tilltänkta gemensamma krismyndigheten av Marie Engström v till försvarsminister Mikael Odenberg m En statlig utredning föreslår att Räddningsverket, Krisberedskapsmyndigheten och Styrelsen för psykologiskt försvar slås samman till en gemensam krismyndighet. Den

Inlämnad: 2007-05-07 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se