Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Elpris

Skriftlig fråga 2005/06:1894 av Engström, Marie (v)

den 29 juni Fråga 2005/06:1894 av Marie Engström v till näringsminister Thomas Östros s Elpris Avregleringen av elmarknaden har inte på något sätt inneburit lägre priser vare sig för hushållen eller industrin. I stället har elpriserna stigit kraftigt. Det har bland annat fått konsekvenser för den elintensiva basindustrin.

Inlämnad: 2006-06-29 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Åtgärder för det fortsatta omställningsarbetet i Värmland

Interpellation 2005/06:475 av Engström, Marie (v)

den 22 maj Interpellation 2005/06:475 av Marie Engström v till statsrådet Ulrica Messing s Åtgärder för det fortsatta omställningsarbetet i Värmland Delar av Värmland har varit föremål för omställningsarbete efter bland annat flytten av A 9 i Kristinehamn. Landshövdingen i Värmland har fått i uppdrag att utarbeta

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Företagsbeskattning

Skriftlig fråga 2005/06:1571 av Engström, Marie (v)

den 9 maj Fråga 2005/06:1571 av Marie Engström v till finansminister Pär Nuder s Företagsbeskattning Generaladvokaten i EG-domstolen har i dagarna lämnat ett förhandsbesked som bland annat kan komma att påverka basen för uttag av bolagsskatt. Till exempel kan de svenska CFC-reglerna controlled foreign company komma

Inlämnad: 2006-05-09 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.