Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

arbetsmarknaden i Munkfors och Hagfors

Skriftlig fråga 2004/05:898 av Engström, Marie (v)

den 8 februari Fråga 2004/05:898 av Marie Engström v till näringsminister Thomas Östros om arbetsmarknaden i Munkfors och Hagfors Arbetsmarknadsläget i Värmland är nu i fokus till följd av försvarsomställningen, vilken i första hand drabbat Karlstad och Kristinehamn. Utlokalisering av myndigheter diskuterades vid näringsministerns

Inlämnad: 2005-02-08 Besvarare: Ulrica Messing (S)

ökad driftsäkerhet vid elleveranser

Skriftlig fråga 2004/05:738 av Engström, Marie (v)

den 19 januari Fråga 2004/05:738 av Marie Engström v till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om ökad driftsäkerhet vid elleveranser Fortfarande en dryg vecka efter det kraftiga ovädret är många hushåll utan ström och många teleabonnenter kan inte telefonera. Dessutom har stormen tillfogat skador på fastigheter, skogsfastigheter

Inlämnad: 2005-01-19 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.